Zelená barva na stožárech veřejného osvětlení

 

Původ užití zelené barvy, kterou lze dnes spatřit na všech historických a historizujících stožárech veřejného osvětlení v Praze, tkví v události, jež se stala při konání jubilejní výstavy Sto let práce v roce 1891 na výstavišti v Holešovicích. Původně měla být tato zeleň využita pouze na lavičky, které byly umístěny v sousední Stromovce, nicméně pověřený úředník pražského magistrátu objednal této barvy takové množství, že bylo rozhodnuto o jejím využití na všechny litinové prvky ve městě. Zeleného nátěru se tak dostalo nejen plynovým kandelábrům, ale například i zábradlí.

 

Když se po roce 1918 stala Praha hlavním městem Československa, začal se měnit nátěr stožárů na symbolické barvy hlavního města. Patice stožárů byly červené a stožáry samotné žluté. V 60. letech 20. století se začala barva stožárů a patic rozhodnutím města opět měnit – na neutrální světlou (stožáry) a tmavou šeď (patice). Takto „barevné“ stožáry zdobí Prahu dodnes.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies