Sovovy mlýny jsou komplexem budov, které se nachází na Malostranském ostrově Kampa a další památkou, která spadá do slavnostního osvětlení.
Nejstarší zmínka o mlýnech na Kampě pochází z roku 1393, ale stopy vedou až do 10. století, kdy mlýny založil klášter benediktinek u Sv. Jiří.
Za husitské revoluce byl mlýn vypálen a dostal se do majetku Starého města Pražského.
V roce 1478 byl pozemek věnován konšelu Václavu Sovovi z Liboslavi, aby zde zřídil dům a hamr, přičemž pro měšťany měl obnovený mlýn mlít mouku. Jméno, které mistr Václav Sova mlýnu dal, přetrvalo dodnes. Postupem času zde vyrostla brusírna, pila, vápenice, krupník a byl zde také hospodářský dvůr.
K nové výstavbě došlo v roce 1589, neboť předešlý mlýn, z větší části dřevěný, shořel. Nově postavený mlýn byl již kamenný a upravený v renesančním stylu.
Dějiny Sovových mlýnů jsou nerozlučně spjaty s požáry, povodněmi a ničivými válkami.
Největší změny Sovových mlýnu jsou však spjaty se jménem Františka Odkolka, potomka starého rytířského rodu, který v roce 1840 přišel do Sovových mlýnů a oženil se s nejstarší dcerou tehdejšího majitele mlýnu. František Odkolek podal v roce 1858 žádost o přestavbu mlýna na amerikánský, tj. parní. V roce 1864 zakoupil od knížecího rodu Lichtenštejnský palác na břehu Vltavy, všechny budovy spolu s novým palácovým sídlem tak spojila velká Odkolkovská zahrada, zabírající značnou část ostrova Kampy. Vybudoval zde také pekárnu, později založil firmu František Odkolek a vytvořil síť prodejen.
V roce 1896 mlýn opětovně vyhořel, vyhořelé mlýny poté v roce 1920 koupila pražská obec a provedla jejich základní opravu. Po druhé světové válce zde měla sídlo Československá akademie věd. Koncem devadesátých let získala celý areál pro využití Meda Mládková, která budovy rekonstruovala za účasti renomovaných umělců a architektů. Zachována byla novogotická fasáda architekta Josefa Schulze z konce 19. století, která dala dnešnímu Museu Kampa jeho charakteristický tvar, dotvářející pohled na panoráma Pražského hradu při pohledu od Národního divadla. Hned v roce 2002 byly Sovovy mlýny zasaženy stoletou vodou.
V současné době sídlí v Sovových mlýnech Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových se svými sbírkami moderního umění, zejména pak malíře Františka Kupky.
Dále se tu nachází restaurace Sovovy mlýny, kde si můžete užít příjemné posezení s výhledem na Karlův Most.
Při přípravě textu byly využity informace z webu Museum Kampa (www.museumkampa.cz).