Rušivé světlo

Rušivé světlo

Rušivým světlem můžeme v podstatě nazvat jakékoliv světlo vytvořené člověkem. Jedná se například o oslnění, pronikání světla do příbytků či osvětlování nežádoucích ploch. Setkáváme se s ním zejména v rozsáhlejších městských aglomeracích u svítidel veřejného osvětlení, intenzivního nasvícení reklamních ploch, nešetrného architektonického osvětlení, velkých sportovišť, parkovišť a dalších zdrojů světla. Světlo, které proniká okny do příbytků, může narušovat spánek obyvatel.

Zde je podstatná skutečnost, že každý z nás je jiný. Nemáme všichni stejnou citlivost na světlo. To, co někoho ruší, druhému nevadí.

Proto máme normové hodnoty, které nemají či nesmí být překročeny, aby většině populace osvětlení vyhovovalo. Splnění normy však nezaručí, že osvětlení bude vyhovovat vždy a všem. Je potřeba si uvědomit, že účelem veřejného osvětlení je primárně poskytnout veřejnosti službu, tj. zajistit osvětlení veřejných prostor, bezpečnost dopravy, osob a majetku na komunikacích a veřejných prostranstvích. I při sebelepším návrhu a provedení osvětlovací soustavy bude vždy část světla unikat mimo vozovku či chodník a potenciálně rušit.

Ve své praxi se setkáváme bohužel s protichůdnými požadavky. Jeden občan chce omezit či dokonce vypnout veřejné osvětlení. Jeho soused chce naopak posílit totéž osvětlení. Občané si také stěžují na škodlivé světlo z veřejného osvětlení. Jsou zmatení mediální smrští poplašných a vědecky nepodložených zpráv o škodlivosti modrého světla z veřejného osvětlení. Zde je potřeba zdůraznit, že veřejné osvětlení je z hlediska doby expozice i spektrálního složení světla používaných světelných zdrojů (vysokotlaké sodíkové výbojky, LED) pro zdraví občanů bezpečné.

Může se také stát, že osvětlovací soustava má velmi specifickou geometrii, že svítidlo je umístěno příliš blízko k fasádě a v úrovni bytových oken. Svítí do bytu tak, že na oknech jsou dosaženy hodnoty kolem 30 lx. Zde mohou být řešením nová technicky kvalitní LED svítidla, která mají vhodnou křivku svítivosti a dobré clonění. To znamená, že zajistí osvětlení vozovky a chodníků podle ČSN, neoslňují řidiče a nesvítí zbytečně na přilehlé fasády domů.

Podněty na rušivé světlo od občanů přichází z různých kanálů, ať už je to e-mailem, telefonicky či přímo z terénu od techniků správy VO a elektromontérů. Prostřednictvím dispečinku přichází 60% a prostřednictvím MHMP A ÚMČ 13% podnětů. Tolik vstupních kanálů není optimální.

 

Případy rušivého světla 1-10/2019

 

 

  

Jak THMP přistupuje ke stížnostem na rušivé světlo
Prvním krokem je zjistit, zda se jedná o osvětlení, které je v majetku MHMP a ve správě THMP, a.s. Poté se zjišťuje, zda je osvětlení v pořádku, zda není poškozeno, nechybí mu kryt, má správnou barvu světla, je správně natočeno, zda výbojka nebliká apod. Po kontrole nastává šetření v bytě stěžovatele. Měřením zjišťujeme hodnoty osvětlenosti na oknech, polohu a orientaci svítidla vzhledem k oknům stěžovatele a pořizujeme fotodokumentaci. Následně shromážděné informace vyhodnocujeme a porovnáváme s požadavky norem.

 

 

 

Jak správně postupovat?

Zavolat na dispečink 800 40 40 60 nebo poslat email na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a uvést:

- že se jedná o RUŠIVÉ světlo

- identifikační číslo lampy (opsat štítek stožáru veřejného osvětlení)

- adresu místa, kde světlo ruší

- jméno

- telefonický kontakt

- emailový kontakt

 

Následně budete kontaktováni našimi pracovníky a bude stanoveno místní šetření spojené s měřením rušivého světla. Bude posouzeno, jestli je v konkrétním případě překročena norma. Pokud ano, bude navrženo řešení.

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies