Plynové osvětlení v Praze

Počáteční pokusy s plynovým osvětlením sahají až do poloviny 17. století, nicméně tato průlomová možnost osvětlování byla veřejnosti poprvé představena v Paříži roku 1801. Ačkoli se technologická novinka, kterou plynové osvětlení ve své době bezpochyby bylo, dostala do rakouské monarchie již ve 30. letech 19. století, Praha na jeho slavnostní uvedení musela ještě několik let počkat.

Začátek pražského veřejného osvětlení na plyn tak symbolizuje datum 15. září 1847, kdy bylo v předvečer narozenin panovníka Ferdinanda I. Dobrotivého slavnostně rozsvíceno 200 světelných míst plynového osvětlení, která centrálně zásobil plyn z Vratislavské plynárny v Karlíně.

Ve druhé fázi pak následovalo uložení rozvodu plynu na Karlově mostě a pražské plynové osvětlení se také rozrostlo o dalších 150 světelných míst v hlavních ulicích Starého města a na Hradčanech.

I když se historické prameny nezmiňují o tom, že by kdy plynové osvětlení způsobilo nějakou tragédii, lidé zpočátku tomuto novému osvětlovacímu médiu nedůvěřovali a báli se ho.

V roce 1867 začala plyn do osvětlení dodávat žižkovská plynárna, kterou zřídil pražský magistrát, osvětlení bylo rekonstruováno a došlo k jeho značnému rozmachu. Díky tomu se na návrzích jednotlivých prvků plynového osvětlení podíleli významní architekti své doby a v roce 1871 Prahu osvětlovalo již 2 598 plynových lamp mnoha typů i originálních řešení. Svého vrcholu tento technologický div dosáhl v roce 1940, kdy Prahu osvětlovalo 9 362 plynových svítilen.

Díky nástupu elektřiny původní plynové osvětlení Praze sloužilo do roku 1985, kdy v plynové osvětlení zhasl svítiplyn a poslední plynové lampy na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici přestavěny na elektrické. Po té to nějakou dobu vypadalo, že éra plynového světla nadobro skončila.

Naštěstí se plynové osvětlení, tentokrát na zemní plyn, mimo jiné kvůli podpoře cestovního ruchu do Prahy vrátilo z iniciativy magistrátu v roce 2002, kdy se rozsvítily repliky 9 původních historických lamp v Michalské ulici. Postupně se plynové světlo rozšiřovalo do dalších uliček Starého města a v roce 2012 již bylo plynové osvětlení osazeno na celé Královské cestě, která vede od Prašné brány Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí, ulicemi Starého města přes Karlův most a Malou stranu až na Hradčanské náměstí.

V roce 2010 plyn osvětlil Karlův most, který je se svými 46 plynovými lucernami dodnes jediným mostem na světě, jejž osvětlují plynové lampy.

Od roku 2014 v Praze svítí 680 plynových luceren. Součástí dnešního plynového osvětlení v Praze jsou i historické víceramenné kandelábry – osmiramenné na Hradčanském náměstí (opět plynofikován v roce 2006) a v Loretánské ulici (2012) a čtyřramenný na Dražického náměstí (do provozu byl uveden v roce 2014).

 

Joomla SEF URLs by Artio