Pavel Nikolajevič Jabločkov a jeho oblouková lampa

Známým ruským elektrotechnikem byl Pavel Nikolajevič Jabločkov, který se svými experimenty zasloužil o vynalezení obloukové lampy. Studium strávil na Nikolajevském učilišti pro vojenské inženýry a poté šel sloužit do roku 1872 do carské armády. Pak vykonával telegrafistu na železnici, která vedla z Moskvy do Kurska a díky tomu se mu naskytla skvělá příležitost k zjištění, jaké nevýhody oblouková lampa má, protože byl zrovna pověřen, aby zařídil elektrické osvětlení pro vlak, který převážel cara Alexandra II. na Krym. K tomuto objevu dospěl, když si všiml, že konce protilehlých elektrod uhořely, což způsobilo přerušení spojení mezi nimi a to znamenalo, že lampa zhasla a musela se ručně vyměnit. Tento objev ho přivedl k tomu, aby přišel na způsob, jak životnost lampy prodloužit.

 

Proto se v roce 1874 rozhodl pro založení vlastní firmy s elektronickými přístroji, která měla své zázemí v Moskvě. O rok později přesídlil do Paříže, kde začal pracovat pro firmu Brequet. O další rok později, v roce 1876, si nechal zdokonalenou obloukovou lampu, jejíž název byl Jabločkovova svíčka, patentovat. Celý princip spočíval v rovnoběžném umístění elektrod, které musely být odděleny kaolinovou izolací, aby světlo lampy mohlo vydržet půldruhé hodiny. V roce 1878 se konala Světová výstava, kde byl tento vynález použit k osvětlení Avenue de l´Opéra. Z komerčního hlediska však Jabločkov nedokázal svůj objev využít. Jeho dílna, ve které prováděl experimenty vyhořela a proto se musel vrátit zpět do Ruska. Tam nakonec zemřel v chudobě a bídě.

 

ilustrační snímek / foto: Pinterest

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies