Osvětlení nejkratšího pražského mostu přes Vltavu

Čechův most je se svými 170 metry nejkratším pražským mostem přes Vltavu. Výstavba tohoto secesního mostu, ne nepodobného pařížskému Pont Alexandre přes Seinu, začala roku 1905 a Pražané ho začali využívat v roce 1908.

Dominantou výzdoby jediného obloukového železného mostu přes Vltavu jsou čtyři bronzové sochy bohyň vítězství, které doplňují bronzové sochy Světlonošek s pochodněmi na návodních stranách pilířů.

V době otevření most osvětlovalo elektrické i plynové osvětlení. Okraje oblouků prvního pražského mostu s elektrickým osvětlením osvětlovalo 200 žárovek a v sochách Světlonošek vedlo plynové vedení – jejich pochodně ozařoval plamen svítiplynu. Most tak symbolizoval přechod využíváním obou technologií.

Žárovkové osvětlení oblouků bylo jeho nejčastěji poškozovaným vybavením a tak bylo na dlouhou dobu sejmuto. Znovu obnoveno bylo až v roce 2000. Dnes oblouky osvětluje 230 LED zdrojů slavnostního osvětlení s proměnlivou barvou, které je spouštěno ze dvou ZM a veřejné osvětlení je na 14 stožárech vždy se dvěma svítidly.

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies