Mezinárodní den světla

V pořadí již druhý Mezinárodní den světla, který se koná 16. května má za cíl podnítit povědomí široké veřejnosti o úloze, kterou světlo hraje nejen ve vědě, kultuře a umění, vzdělávání a udržitelném rozvoji, ale i v oblastech tak různorodých, jako jsou např. medicína, komunikace nebo energetika. Ve spolupráci s laserovým centrem ELI Beamlines a společností Technologie hlavního města Prahy, a.s., která má ve své správě mimo veřejného osvětlení i osvětlení pražských památek a objektů, se Petřínská rozhledna s pomocí dynamického LED osvětlení, které toto nasvícení umocní, rozzáří červeně.

Vyhlášení světového „Day of Light“ potvrdila v listopadu 2017 Generální konference UNESCO jako oslavu prvního rozsvícení laseru na světě jeho konstruktérem Američanem Theodorem H. Maimanem 16. května 1960. V historii laseru, který je dokonalým příkladem toho, jak vědecký objev může společnosti přinést revoluční výhody v mnoha oblastech, hráli čeští vědci vždy významnou roli. Byli jsme po USA a Sovětském svazu třetí zemí, která měla vlastní laser už v roce 1962.

V Praze se laserová centra Fyzikálního ústavu AV ČR ELI Beamlines a HiLASE do akce zapojí se speciálním programem obsahující velmi zajímavé přednášky, jako jsou například: Tajemství nejintenzivnějšího laseru světa nebo Světlo: zdroj energie pro život i techniku nebo Částice v kelímku od limonády, což je zajímavý workshop, kde budete mít možnost sestavit si jednoduchou pomůcku na pozorování a objevit tu část přírody, která běžně zůstává našim zrakům skryta.

Jak se bude tento významný den slavit ve světě? V Norsku se budou například zamýšlet nad tím, jestli v dnešní době potřebujeme solária, jak může světlo v domácnostech pozitivně ovlivnit naše zdraví nebo dokonce vyléčit nějakou nemoc. V Thajsku se představí témata jako kvantová biologie nebo kvantové satelity a v Austrálii budou řešit původ fotonu, který je významnou a nezbytnou složkou světla. V Holandsku bude hlavním tématem budoucnost světla, a jaké jsou jeho momentální trendy a v Číně naopak veřejnosti připomenou, jaké to je žít v prostředí bez světla a jak je světlo pro společnost důležité.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies