Jak se postupně rozsvěcuje Praha

Pravděpodobně jste si všimli, že zatímco některé ulice večer už svítí, jiné se rozsvěcují až později. Proč k tomu dochází? Jak je Praha rozdělená? A který den se rozsvěcuje osvětlení nejdřív a jaký nejpozději?

 

Veřejné osvětlení je v Praze rozděleno do tří okruhů. Vnitřní část tvoří centrum města (část Prahy 1, 2, 3, 5, 7 a 8), na tu navazuje prstenec širšího pásma, který zahrnuje například Holešovice, Bubeneč, Břevnov, Radlice, Podolí, Nusle, Krč, Vršovice, Žižkov nebo Libeň. Poslední, tzv. vnější okruh, zahrnuje zbývající oblasti Prahy až k jejím hranicím.

 

Jako první se večer rozsvěcuje osvětlení v centru metropole. O šest minut později se rozsvítí prstenec širšího centra a o další 4 minuty později zbývající část Prahy. Podobně probíhá zhasínání v ranních hodinách. První zhasnou okrajové části Prahy a jako poslední zhasne centrum. Jedním z důvodů, proč v centru svítí osvětlení nejdéle, jsou užší ulice a nižší nadmořská výška oproti okolí. V centru je proto tma o pár minut dříve, než třeba na sídlištích či ve vilových čtvrtích, kde jsou větší prostranství.

 

Každý den se veřejné osvětlení rozsvěcuje a zhasíná v jiný čas. Dáno je to západem a východem slunce. Zatímco v prosinci zapadá slunce už kolem 16:00, v červnu až kolem 21:15. Proto i veřejné osvětlení se nejdříve zapíná 11. prosince v 16:06 a nejpozději zhasíná 2. ledna v 7:58. Nejkratší dobu svítí pražské ulice v noci z 23. června na 24. června, konkrétně od 21:34 do 4:42.

 

Pro výpočty časů se používají astrohodiny. U nich se zadá zeměpisná souřadnice a program vypočítá západy a východy slunce v daném místě. K těmto časům se určí časová odchylka, kdy je potřeba rozsvítit, či zhasnout osvětlení. Jinak se totiž chová slunce v zimě a v létě. Zatímco v létě zapadá pozvolna, v zimě zapadá rychleji a vytváří dlouhé stíny.

 

Časy rozsvěcování a zhasínání jsou v kalendářním roce pevně dané, ale do budoucna se uvažuje nad možností přizpůsobit veřejné osvětlení i aktuálnímu počasí. To by znamenalo, že pokud by nějaký den bylo zataženo či pršelo, mohlo by se na základě čidel v ulicích rozsvítit osvětlení až o půl hodiny dříve, než je nastavený pevný čas. A naopak ve dnech, kdy je dlouho jasno, by sepnulo osvětlení až o půl hodiny později. Ve výsledku by veřejné osvětlení svítilo v ročním souhrnu přibližně stejný počet hodin, ale efektivněji. Zvláště v případech, kdy se nečekaně dříve setmí, by dřívější osvětlení zvýšilo bezpečnost například v dopravě.

 

Technologie hlavního města Prahy aktuálně testují i čidla, která by sama podle denního světla dala pokyn k rozsvícení nebo ke zhasnutí. Pracuje také na možnostech ovládat dálkově každý jednotlivý stožár nebo svazek několika ulic a prověřuje technologie, které umožní, aby se pozvolna měnila intenzita osvětlení v závislosti na denní době. 

 

Jak se mění čas zhasínání a rozsvícení Prahy v prvním pásmu:

1. března: zhasínání v 6:38, rozsvícení v 17:54

1. června: zhasínání v 4:48, rozsvícení v 21:17

1. září: zhasínání v 6:07, rozsvícení v 19:59

1. prosince: zhasínání v 7:31, rozsvícení v 16:10

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio