Tuto každoroční mezinárodní akci zavedl Světový fond na ochranu přírody (WWF), jejíž první ročník se konal v roce 2007 v australském Sydney. Organizátoři chtěli atraktivně upozornit na změnu klimatu a na hodinu tehdy zhasla světla na budově opery. Během následujících let se akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v březnu. Česká republika se k Hodině Země připojila v roce 2010.

Cílem Hodiny Země je upozornit na razantní změny klimatického systému planety. Aby bylo možné odvrátit největší problémy, musíme výrazně proměnit nejen své chování, ale fungování celé společnosti. Je třeba začít šetřit s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a přestat využívat fosilní paliva.

Alarmující je fakt, že bylo od roku 2000 naměřeno osmnáct z devadesáti nejteplejších roků za posledních 150 let a růst teplot se v posledních letech nadále zvyšuje. To má za následek i nedostatek vody. S problematickým suchem máme zkušenosti i v Česku, nicméně nejhorší situace je v rozvojových zemích.

V loňském roce se v České republice do Hodiny země zapojilo 113 obcí a 16 statutárních měst. V Praze například zhasla Petřínská rozhledna.

Zhasnutím světel od 20.30 do 21.30 můžeme dát všechno najevo, že nám naše budoucnost na planetě není lhostejná.

Joomla SEF URLs by Artio