Petřínskou rozhlednu zná dobře každý Pražan. Až nahoru vede 299 schodů a při dobré viditelnosti je vidět Říp i masiv Krkonoš. Při významných událostech mění věž nejrůznější barvy. Jak funguje barevné nasvícení Petřína, nám ukázal šéf Technologií hlavního města Prahy (THMP), Tomáš Jílek.

Pod rozhlednou, která svítí +klasickou bílou barvou, se scházíme po šesté večer. Dozvídáme se, že je jedinou památkou v Praze, která svítí celou noc. Osvětlení zajišťuje čtyřicet moderních LED svítidel, které umí plynule měnit barvu svícení. Jak nám vysvětluje Tomáš Jílek, dříve bylo nutné naprogramovat barevné aranžmá v počítači a poté odvézt nahraný soubor na Petřín. Dnes už umí Technologie hl. m. Prahy měnit barvu osvětlení i dálkově. A to jak z počítače, tak prostřednictvím mobilního telefonu, což si společně v prostoru před Petřínskou rozhlednou v rámci technického testování i zkoušíme. Během pár kliknutí se rozhledna změnila z bílého osvětlení do barev české vlajky nebo do barev vánoční svíce. Kromě přednastavených programů, které zahrnují například státní vlajky a často používané motivy, je možné nastavit z mobilu či z počítače libovolnou barvu osvětlení v různých odstínech.

Samotná rozhledna je rozdělena do čtyř segmentů, z nichž každý může být nasvícen jinou barvou. Zvlášť může svítit věž, kabina (nebo-li horní ochoz), střední část mezi ochozy a dolní část. V případě české trikolory svítí věž bíle, kabina červeně a střední a dolní část rozhledny modře.

Kromě dálkového ovládání upozorňuje Tomáš Jílek ještě na jednu novinku z loňského roku. Svítidla umí komunikovat s dispečinkem THMP. To znamená, že například v případě poruchy některého ze čtyř desítek svítidel dostanou pracovníci dispečinku automatické hlášení o poruše a mohou ihned začít odstraňovat závadu.

Barevné nasvícení Petřínské rozhledy zajišťuje THMP na pokyn pražského magistrátu. Existuje schválený harmonogram, který stanovuje významné dny, kdy bude rozhledna svítit jinou než bílou barvou. Známý je například den Sv. Patrika 17. března, kdy rozhledna svítí zeleně, nebo 17. květen, kdy rozhledna červenou barvou připomíná oběti nemoci AIDS.

Kromě zhruba dvou desítek naplánovaných dnů v roce reaguje hlavní město Praha i na neočekávané světové události. Např. po požáru Notre-Dame v Paříži svítila rozhledna ve francouzských barvách. V polovině srpna 2020 „vysílala“ rozhledna podporu Bělorusku, jakožto reakci na masové demonstrace, které se v zemi odehrávaly. 3. listopadu 2020 dával Petřín signál Rakousku, že soucítí s následky atentátů ve Vídni. Tomáš Jílek doufá, že v souvislosti s podobnými tragickými událostmi se rozhledna v roce 2021 nebude muset rozsvítit už ani jednou. Zároveň si přeje, aby jiné barevné nasvícení Petřína vzbuzovalo v lidech zvědavost a zkusili zapátrat třeba na internetu, jaký signál jejím prostřednictvím Petřín lidem „vysílá“.

Výběr dnů, kdy svítila rozhledna v barvách v loňském roce:

  1. března 2020: Den Sv. Patrika – zelená
  2. dubna 2020: Světový den hemofilie – červená
  3. května 2020: Mezinárodní den světla – červená
  4. září 2020: Den dětské onkologie – zlatá
  5. října 2020: Den Spojených národů – modrá
  6. listopadu 2020: Atentát ve Vídni – barvy rakouské vlajky červenobílá
  7. listopadu 2020: Den boje za svobodu a demokracii – barvy české vlajky červenomodrobílá
  8. prosince 2020: Mezinárodní den lidských práv - oranžová

O rozhledně:

Petřínská rozhledna se nachází v nadmořské výšce 324 metrů na temeni kopce Petřín. Celková výška rozhledny je 65,5 metrů, horní vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 55 metrů. Inspirací ke stavbě Petřínské rozhledny byla Eiffelova věž. V roce 1889 jí spatřili členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži. Pražská rozhledna je pětkrát menší a byla postavena v roce 1891 při příležitosti Zemské jubilejní výstavy na podnět Klubu českých turistů.

 

      

          

 

Joomla SEF URLs by Artio