Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od června letošního roku instaluje na svítidla stožárů veřejného osvětlení bezdrátové komunikátory, které jsou schopny předávat informace o stavu svítidla směrem k dispečinku THMP a přijímat pokyny k dálkové regulaci intenzity osvětlení.

Komunikátory umisťuje THMP na svítidla s moderní LED technologií, kterých je prozatím v metropoli necelých 10 000. Instalují se u všech nově realizovaných projektů a v rámci obnovy veřejného osvětlení, při které se nahrazují stará sodíková svítidla. „Úspora elektrické energie je v tomto případě hned na dvou místech. Jednak díky tomu, že svítidla s LED technologií jsou úspornější než stará sodíková, a také tím, že díky komunikátorům THMP snadno reguluje intenzitu jejich osvětlení. Pro pozdní noční hodiny může nastavit na vybraných lokalitách intenzitu nižší a nad ránem ji pak postupně opět zvyšuje. Díky tomu tvoří ušetřený podíl elektrické energie v některých lokalitách až 50 %. Technologie již byla ověřena v rámci pilotního projektu pražských parků, kdy se jednalo např. o parky Ladronka, Riegrovy sady, Fidlovačka, ale i Libeňský most,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr, do jehož gesce veřejné osvětlení patří.

Tzv. regulační křivku – tedy intenzitu osvětlení hodinu po hodině – lze nastavit pro každé svítidlo s komunikátorem jednotlivě. Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka je to navíc nezbytné. „Při své práci se musíme řídit normami, které pro každý typ komunikace určují minimální intenzitu osvětlení. Například na parkovištích může být nižší než na rychlostních komunikacích. Pokud by však nastala nouzová situace související zejména s ochranou lidského zdraví, jsme schopni na ni okamžitě zareagovat a přímo z našeho dispečinku zvýšit intenzitu svítidel v dané oblasti podle potřeby složek IZS,“ vysvětlil.

Přenos informací funguje i v opačném směru. Svítidla díky komunikátoru sama proaktivně odesílají směrem k zapínacímu místu a následně dispečinku THMP zprávu, že se u nich vyskytl problém. Dispečink ho tak může odhalit ještě během dne, díky čemuž klesají náklady na servisní výjezdy, které jsou ve dne nižší než v noci. Zároveň dispečeři nemusí čekat, až nesvítící stožár nahlásí veřejnost, která poruchu zaznamená až po setmění.

Během prvního měsíce instalovala městská společnost komunikátory na 2 000 svítidel v různých oblastech Prahy. Ostrému nasazování předcházel pilotní projekt realizovaný v minulých letech. „Fázi pilotu už máme za sebou. Do konce roku bychom rádi nainstalovali komunikátory na další tisíce svítidel. Ambiciózním cílem je kompletní regulace pražského veřejného osvětlení v rámci výměny LED svítidel. Ta by měla proběhnout v rozmezí následujících 10–⁠13 let. Ve správě máme přes 136 tisíc stožárů veřejného osvětlení,“ dodal Tomáš Jílek.

Instalace komunikačních jednotek na svítidla stožárů veřejného osvětlení je dalším krokem ve smartifikaci hlavního města. PLC počítače umožňující kompletní dálkové řízení a regulaci soustavy veřejného osvětlení už umístily THMP na konci loňského roku na všechna zapínací místa veřejného osvětlení v metropoli.

Joomla SEF URLs by Artio