Prevence a kontrola lamp funguje, svítivost veřejného osvětlení v Praze dosahuje téměř stoprocentní úrovně

Technologie hlavního města Prahy, které pečují o více než 137 tisíc stožárů veřejného osvětlení v metropoli, zvládly vloni preventivně vyměnit na 80 tisíc dosluhujících výbojek a každé světelné místo šestkrát za rok v noci zkontrolovat. Souhrnně technici THMP provedli více než 890 tisíc servisních, revizních a nočních kontrol a opravili 20 tisíc poruch veřejného osvětlení. V rámci obnovy bylo na území Prahy vyměněno téměř 900 stožárů, 1500 kabelových polí a instalováno 3000 úspornějších LED svítidel. Díky všem opatřením THMP vloni znovu zlepšila úroveň tzv. nesvítivosti, tedy podíl nesvítících nebo špatně svítících lamp, který klesl k půl procentu z celé soustavy.

 

„Na obnovu a modernizaci soustavy Praha v loňském roce vynaložila téměř 210 milionů korun. Dvě třetiny směřovaly do výměny stožárů a kabelových polí na hranici životnosti, téměř 50 milionů se investovalo do LED svítidel a doplňkových komunikačních technologií pro dálkové řízení a chytrou regulaci celé sítě,“ uvedl Michal Hroza, nový radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu. „Aktuálně má Praha zhruba 12 tisíc moderních LED svítidel. Letos obměníme dalších několik tisíc. Mojí prioritou je nyní zrychlení a zefektivnění kompletní výměny a věřím, že v následujících letech se nám společnými silami podaří dotáhnout i ty všechny ostatní. Nacházíme se v nelehké energetické situaci a zároveň již teď víme, že v roce 2026 dojde k ukončení výroby původních sodíkových zdrojů,“ dodal Hroza.

 

Nejrozsáhlejší výměny svítidel vloni THMP realizovala v lokalitách Chodov, Podolí, Roztyly nebo Prosek. „Letos pokračujeme v oblasti Modřan, Hodkoviček a Chuchle, kde jsme v těchto dnech dokončili instalaci pěti set LED svítidel v Modřanské ulici a v části ulic Československého exilu a Mezichuchelská. Dalších 700 svítidel vyměníme zhruba do poloviny dubna na Průmyslové a Černokostelecké ulici,“ řekl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek. „Vše směřuje k tomu, aby bylo osvětlení Prahy do budoucna stmíváno ve stanovených režimech podle toho, k čemu je komunikace nebo daný prostor určen. To je přesně ta cesta, jak se dá uspořit energeticky i z hlediska emise světla jako rušivého elementu na místech, kde není žádoucí,“ doplnil Jílek.

 

Kontrolu lamp pro zjištění tzv. nesvítivosti provádí THMP každý měsíc na náhodně generovaném vzorku cca 900 světelných míst.  Za loňský rok se průměrná nesvítivost snížila na 0,55 % a v žádném měsíci nepřekročila maximální hodnotu 2 % stanovenou smlouvou s hlavním městem Prahou.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio