Právě před 78 lety zemřel „český Edison“ František Křižík

Co se snad každému vybaví při vyslovení jména Křižík? Elektřina, oblouková lampa, Křižíkova světelná fontána a někomu možná i elektrárny, tramvaje a železnice.

František Křižík se narodil 8.července 1847, shodou okolností v roce, ve kterém se v Praze rozsvítily první plynové lampy. Jeho prvním uznávaným vynálezem se stalo zdokonalení železniční signalizace. Za svůj vynález dálkově ovládaného elektrického návěstidla získal vysokou odměnu a železnice na nějaký čas ovlivnila jeho život. Sestavil blokovací zařízení, které bránilo srážkám vlaků a díky svým prvním vynálezům měl dostatek peněz, aby se v témže roce vydal na světovou výstavu do Paříže.  

V Paříži kromě dalších novinek viděl Jabločkovovu obloukovou lampu a myšlenka elektrického osvětlení ho natolik fascinovala, že určila další směr jeho života. V roce 1880 si nechal patentovat podstatně zdokonalenou obloukovou lampu. Se svou obloukovou lampou dosáhl mnoho úspěchů a ocenění. Křižíkova obloukovka konkurovala Edisonově žárovce, jelikož svítila silněji. Ve stanici metra B Křižíkova je nyní  k vidění replika lampy zdokonalené Františkem Křižíkem.

V Karlíně si Křižík pronajal starou továrnu, a ačkoli například v rámci reklamy své společnosti zdarma osvětlil technickou výstavu ve Vídni v roce 1883, stále mu chyběly zakázky na výrobu obloukových lamp. V roce 1891 pak Křižík realizoval svůj dlouho připravovaný projekt – z pražské Letné začala jezdit elektrická tramvaj na Výstaviště. Ačkoli její trať měřila jen 800 metrů, stala se obdivovanou senzací. V témže roce provedl osvětlení celé jubilejní výstavy a díky své světelné fontáně získal ještě větší slávu a další zakázky. V roce 1896 zprovoznil hlavní část tramvajové trati z Florence do Vysočan, která po dokončení měřila 8 km a ročně přepravila 2 miliony cestujících.

 

Joomla SEF URLs by Artio