Svítí a nabíjejí. THMP spustila v Praze pilotní provoz nabíjení elektromobilů z chytrých lamp veřejného osvětlení

Pražané mohou od prosince využívat nové nabíjecí stanice na stožárech městských lamp na Praze 2 a dobíjet svoje vozy přímo z distribuční soustavy. Prvních 13 stanic s 25 dobíjecími body instalovala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) na speciálně upravené stožáry veřejného osvětlení na Vinohradech, tzv. EVR lampy, v ulicích Moravská, Korunní, Chodská, Kladská, Slezská a Slovenská. Jako dárek současně nadělila Pražanům nabíjení na těchto stanicích do konce letošního roku zdarma. Zájemci o pravidelné nabíjení se mohou už nyní registrovat na www.prahanabiji.cz a objednat si dobíjecí čip, se kterým budou moci využívat i širokou síť nabíjecích stanic dalších provozovatelů.

 

„Vytvoření efektivní dobíjecí infrastruktury je jednou z hlavních podmínek rozvoje elektromobility v hlavním městě. Sloučením nabíjecích stanic pro elektromobily s veřejným osvětlením se navíc předchází umisťování dalších sloupků do veřejného prostoru. Prvních třináct stanic, které mají primárně sloužit rezidentům dané oblasti, spouští městská společnost THMP na Vinohradech v pilotním provozu. Po jeho vyhodnocení a také v závislosti na zájmu Pražanů a penetraci elektromobilů se bude plánovat rozmístění a zprovoznění dalších,“ řekl Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro oblast majetku.

 

„Praha 2 je moderní městskou částí, která rozvoj chytrých technologií a jejich zavádění do praxe dlouhodobě podporuje. V zavádění prvků Smart Cities jsme byli vždy průkopníkem, společně s Pražskou energetikou jsme s budováním sítě na dobíjení elektromobilů začali už před lety. Rozvoj elektromobility nakonec ukázal, že je potřeba kapacitu dobíjecích stanic nadále navyšovat. Zprovoznění nových dobíjecích míst tak jistě naši občané uvítají,“ dodal Jan Recman, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje.

 

„Přípravu stožárů na budoucí osazení nabíjecími stanicemi pro elektromobily realizuje THMP jako správce veřejného osvětlení souběžně v několika lokalitách. V letošním roce bude po Praze připraveno 55 EVR lamp. V příštím roce je jich v plánu 240, v následujících letech to budou násobky,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. Z důvodu úspory nákladů a minimalizace zásahu do života Pražanů probíhají veškeré práce na budování dobíjecí infrastruktury v koordinaci s obnovou distribuční sítě a jejím vlastníkem, společností PREdistribuce. EVR lampy jsou již vybudované v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a Černý Most. Aktuálně THMP a PREdistribuce připravují další v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, ve Vršovicích, na Vinohradech a Velké Ohradě.

 

Pilotní nabíjecí stanice instalované na EVR lampách disponují výkonem až 2x 22 kW. Většina umožňuje současné nabíjení dvou vozidel, celkem je k dispozici 25 dobíjecích bodů. U deseti z třinácti stanic se ještě počítá s vyčleněním dvou parkovacích míst s tím, že vyhodnocení pilotní části pomůže najít optimální řešení pro další provoz. V prosinci THMP umožní zájemcům nabíjet zdarma bez jakékoliv registrace, stačí připojit kabel do vozidla. Od 1. ledna 2023 bude možné nabíjet dvěma způsoby. Registrovat se a získat dobíjecí čip, který řidičům umožní za cenu garantovanou THMP využívat také nabíjecí stanice PREpoint a za standardní ceny i stanice dalších provozovatelů po celé Evropě. Druhou možností bude jednorázové dobíjení bez registrace, a to přes QR kód. Veškeré informace najdou elektromobilisté na stránkách www.prahanabiji.cz.

 

Projekt umístění 13 AC nabíjecích stanic v lokalitě Praha-Vinohrady je spolufinancován Evropskou unií. Projekt THMP AC Vinohrady 1 je zaměřen na podporu rozvoje doplňkové sítě dobíjecích stanic jako jeden z faktorů ovlivňujících rozvoj elektromobility v ČR. Číslo projektu: CZ.04.2.4010.0 10.0 120 _0841 0000521

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio