Spouštění pražského slavnostního osvětlení

Do své nynější podoby se město v údolí Vltavy vyvíjelo od 8. století, kdy jej podle pověsti založila kněžna Libuše. V průběhu dalších staletí se tvář Prahy měnila a každé historické období po sobě zanechalo stopy, které můžeme obdivovat.  Mnohých objektů si dnes při svých cestách městem, zaměstnáni svými myšlenkami, leckdy ani nevšimneme a ani mnozí rodilí Pražané netuší, co všechno historie ve stověžatém městě zanechala. Díky slavnostnímu osvětlení kouzlo památek a dalších objektů ve večerních hodinách lépe vynikne a možná i díky němu je Praha jedním z turisticky nejvíce vyhledávaných světových měst.

Jedná se především o osvětlování sakrálních staveb, zámečků a památných míst. K těm posléze přibyly například i sochy významných osobností, které spoluutvářely české dějiny, ale i o další objekty připomínající významné události, jež ovlivnily celosvětovou historii.

Specifika osvětlování historických objektů jsou odlišná od jeho řešení u moderních budov. V případě církevních staveb je příkladně důležité vyzdvihnou znaky dané církve a v případě historických budov je třeba ctít dobu jejich vzniku a architektonický styl. Moderní technologie nabízejí zajímavější, pestřejší a mnohdy i ekonomicky méně náročná řešení, ale k návrhu osvětlovací soustavy je třeba vždy přistupovat tak, aby se z osvětlovaného objektu nestala pouťová atrakce.

Jak jsme již uváděli, spouštění slavnostní osvětlení je rozděleno do celků podle století a každé století se rozsvítí v tříminutovém intervalu po západu slunce, což se řídí astronomickým časem. Například památky z 11. století se v lednu rozsvítí kolem půl páté odpoledne, ale v červnu kolem půl deváté. Všechny objekty v souboru slavnostního osvětlení se tak po stoletích rozsvítí do půl hodiny.

Většina objektů, které jsou ve večerních hodinách zvýrazněny světlem, je osvětlována z vlastních zapínacích míst (ZM) a osvětlení některých objektů se spouští společně s veřejným osvětlením, na které je připojeno. Existují však i výjimky - některé osvětlované objekty, jako například Mikulášský chrám a elektrárna na Štvanici, se nasvěcují z vlastního zapínacího místa a zároveň z VO, a jiné (Stavovské divadlo, Čechův most) ze dvou ZM.

Joomla SEF URLs by Artio