Pavel Nikolajevič Jabločkov a jeho oblouková lampa

Pavel Nikolajevič Jabločkov byl ruský elektrotechnik. Pocházel z rodiny drobné šlechty, vystudoval v Petrohradě Nikolajevské učiliště pro vojenské inženýry a sloužil v carské armádě do roku 1872. Pak působil jako telegrafista na železnici z Moskvy do Kurska. Zde byl pověřen úkolem zařídit elektrické osvětlení pro vlak převážející cara Alexandra II. na Krym. Při této příležitosti prakticky poznal nevýhody obloukové lampy: když konce protilehlých elektrod uhořely, přerušilo se spojení mezi nimi, lampa zhasla a musela se ručně vyměnit. Jabločkov se proto rozhodl přijít na způsob, jak životnost lampy prodloužit.

 

V roce 1874 zřídil v Moskvě vlastní firmu na elektronické přístroje, od roku 1875 žil v Paříži a pracoval pro firmu Breguet. V roce 1876 si nechal patentovat zdokonalenou obloukovou lampu, která dostala název Jabločkovova svíčka: elektrody na ní byly umístěny rovnoběžně a byly odděleny kaolinovou izolací, takže lampa vydržela svítit půldruhé hodiny. Vynález byl úspěšně představen na Světové výstavě 1878 a byl použit k osvětlení Avenue de l'Opéra. Nepraktický Jabločkov však nedokázal svůj objev komerčně využít. Jeho dílna, v níž experimentoval s chemikáliemi pro výrobu elektrické energie, nakonec vyhořela a vynálezce se musel vrátit do Ruska, kde zemřel v bídě a zapomnění.

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies
Více Souhlasím