Kouzlo plynových lamp z Prahy vymizelo v roce 1985, posledních sedmnáct let se zase vrací

Prvních dvě stě plynových lamp v Praze se rozsvítilo 15. září 1847. Jejich počet postupně narůstal, vrcholu dosáhl na začátku druhé světové války, kdy jich zde bylo zhruba 10 000. Potom nastal úpadek, v roce 1985 zhasla poslední taková lampa. Před sedmnácti lety se Praha rozhodla do historické centra romantické plynové osvětlení navracet, dnes je v něm plynových lamp zhruba sedm stovek. Nechybí ani na Karlově mostě, kde je každoročně v době adventu rozsvěcuje lampář.
 

V Praze byly první plynové lucerny slavnostně rozsvíceny v polovině 19. století, kdy nahradily dosud používané olejové lampy. K nalezení byly třeba v ulici Na Příkopech nebo na Václavském náměstí. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen. Zajímavostí je, že se držely v symbióze s elektrickými lampami, které se v Praze objevovaly již na konci 19. století.

V druhé polovině 20. století byly lampy převáděny ze svítiplynu na elektřinu, jako poslední to v roce 1985 potkalo osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. Následujících sedmnáct let kouzlo plynových lamp z historického centra zcela zmizelo.

Až v roce 2002 začala jejich postupná obnova, která dodnes stála přes 170 milionů korun. Nejdříve bylo zprovozněno devět luceren v Michalské ulici na Starém Městě. Postupně se objevily na celé Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad. V centru je v současnosti už sedm stovek takových lamp.

Lampáře, který rozsvěcuje lampy pomocí dlouhé tyče, v Praze zatím běžně nepotkáte. Výjimkou je doba adventu, kdy je k vidění například na Karlově mostě a je jednou z atrakcí předvánoční metropole.

Jinak jsou denně rozsvěcovány a zhasínány dálkově signálem z centrálního dispečinku ve stejný čas jako lampy elektrické. Nicméně ruční způsob rozsvěcení samotné lampy umožňují.

Plynovou lampu od elektrické lze rozpoznat podle skleněného krytu. U elektrických lamp je z matného skla, u plynových lamp ze skla čirého. Zapalovací elektronika otevře přívod plynu z pouličního plynového potrubí a žárové punčošky se zapálí od věčného plamínku.

Praha není jediná, kde lze spatřit kouzlo plynových lamp. Najdeme je v řadě světových metropolí, například v Londýně, Dublinu nebo ve Štrasburku. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc.

Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Mají je i další britská města York a Horsham, také irský Dublin. Plynové lampy svítí i v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku nebo ve Strasbourgu ve Francii a v polském Krakově.

 

Zdroj článku: Pražský patriot

 

Plynové osvětlení v ulici Platnéřská na Starém Městě. Foto: PPAS

Joomla SEF URLs by Artio