Historie Rudolfina

Vznik Rudolfina je spojený s Böhmische Sparkasse (Česká spořitelna), která byla tehdy nejstarším peněžním ústavem založeným v roce 1825 na území Českého království, a která tuto výstavbu iniciovala. V této době to byly právě podnikatelé a finanční ústavy, které měly finanční prostředky na její zrealizování. O výstavbu této novorenesanční budovy se postarali Josef Zítka a Josef Schulz. Jejich projekt byl zaměřený na rozdělení budovy do dvou funkčních částí – galerijní a koncertní. Na jih bylo umístěno průčelí koncertní části (dnes do náměstí Jana Palacha) a fasáda byla zakončena balustrádou, která byla ozdobena vázami a plastikami významných hudebníků. Stejná výzdoba byla použita i pro galerijní část budovy, jejíž severní fasádě dominují monumentální nárožní věže. Z prostranství u Vltavy se vchází do slavnostní dvorany Rudolfina, kterou lemuje 25 arkád

Slavnostní otevření se konalo 7. února 1885, které vyvrcholilo slavnostním koncertem, na kterém jako první skladba zazněla Svěcení domu od Ludwiga van Beethovena. Rudolfinum se po otevření stalo sídlem Obrazárny, hudební konzervatoře a Uměleckoprůmyslovým muzeem. V roce 1896 se v Rudolfinu konal historicky první koncert České filharmonie, kde na pódiu stanul sám Antonín Dvořák. Tato koncertní síň byla po něm pojmenovaná. Po vzniku Československa našla i jiné uplatnění - byla hojně využívaná jako hlavní zasedací sál poslanecké sněmovny Národního shromáždění.

Během druhé světové války došlo k rehabilitaci Rudolfina, o kterou se postarali architekti Bohumír Kozák a Antonín Engel. Tvůrčí význam se přisuzuje k zřízení malého koncertního sálu v přízemí, jehož výzdoba byla inspirovaná tou původní. Zajímavostí je, že severní část byla využita úplně pro jiné účely. Z Dvorany byla totiž zřízena tělocvična. Ke konci 80. let minulého století jí hrozil zánik, ke kterému naštěstí nedošlo, a Dvorana si zachovala svou původní podobu.

V dnešní době Česká filharmonie pronajímá v budově Rudolfina Dvořákovu síň, komorní Sukovu síň, skvěle vybavené nahrávací studio, zkušebny a šatny.

 

 

 

 

Při přípravě textu byly využity informace z webu Rudolfina (www.rudolfinum.cz).

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies
Více Souhlasím